15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.farukkarahan.com.tr 300

Web Sitesi Nasıl Açılır

Web sitesi internet ortamındaki size ait olan bir iletişim pano sudur.

İstediğiniz konuya göre web sitesi açabilirsiniz. Reklam yapmak isteyenler, internet üzerinden satış yapmayı hedefleyenler, kendine özgü bir site açmak isteyenler, benimde internette bir alanım olsun diyenler. Herkes ama heskes bir web sitesi açabilir. Bunun şartı yada kuralı yoktur.

Tabi ki elinizde malzemeler var ise..

Bu malzemeler; Domain (Alan Adı) , Hosting (Alan) ve Bilgisayar bilgisi.

Hosting şirketini köy muhtarı, aldığınız hostingi de köyden bir tarla olarak düşünürsek Domain de tarlanızı bulmak isteyenlere gösteren tabela dır.

Hostingin türkçesi alandır. Hosting i basitce bir bilgisayardaki harddisk olarak düşünebilirsiniz. Hosting aldığınızda o şirketteki sunucuların bir parçasını kiralamış olursunuz. Tabiki tüm kullanma hakkını vermezler.

Sunucu güçlü bir bilgisayardır. Sunucu sayesinde hostinge attığımız sayfayı yada herhangi bir dosyayı internete yani ortak kullanıma açmış oluruz.

Bir web sitesi açmak için bilgisayar bilgisine ve meraka ihtiyacınız var.

Html, Php, Asp, Css, JavaScript bilirseniz hiçte fena olmaz.

Html yi bir webin temeli olarak görebilirsiniz. Not defterini açıp kaydederken adının sonuna .html getirmeniz yeterli bir html sayfası oluşturmak için.

Domaini alacağınız firmayı internette var olan bir sürü firma arasından seçebilirsiniz. Satıcının şahıs değil firma olmasına özen göstermelisiniz. Bu hosting için de geçerli.

Alan adını aldıktan sonra, aldığınız alanın dns lerine yönlendirmelisiniz. Bu dns leri hosting şirketinin size vermesi gerekiyor. ns1.firmaadı.com ve ns2.firmaadı.com gibi. Domain yönetim panelinden hosting dnslerini girmeniz yeterli. Daha sonra domain üzerinde herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.

Hosting alırken iki ayrı hostingin olduğunu göreceksiniz. Windows ve Linux. Bunlar sizin kiraladığınız tarlanın toprağı oluyor.

Windows topraklara asp, asp.net yazılımlarını çalıştırabilirsiniz. Linux topraklarda ise php yazılımını çalıştırabilirsiniz. Aslında her iki hosting de de istediğiniz yazılımı çalıştırabilirsiniz. Ancak istediğiniz randımanı alamazsınız. Sorun yaşayabilirsiniz yada eski versiyon kullanıyorsanız sitenizi hiç çalıştıramazsınız.

Windows Sunucunun ilk amacı ASP ve ASP.NET , Linux Sunucunun ilk amacıda PHP dir. Ama her iki sunucuda da   HTML, PHP, ASP, ASP.NET, FLASH, MYSQL gibi yazılımlarıda çalıştırabilirsiniz.

Aslında bahsedilen Windows ve Linux sunucuların işletim sistemidir.

Kullanım kolaylığı ve çok tercih edilmesi sebebiyle LINUX hosting ler tercih edilir. Sizde Html yada Php tabanlı bir site açmak istiyorsanız Linux tercih etmelisiniz.

Alanı ve Alan adını aldınız şimdi sıra tarlanızı eklemeye geldi.

Hosting firmasının size verdiği bilgiler ile ftp nize bağlanıyorsunuz. Ftp yi uzak bir bilgisayarın paylaşıma açılmış harddiski olarak düşünebilirsiniz. Ftp kullanımı için bilgisayarına filezilla programını kurabilirsiniz.

Ftp ye sayfalarınızı yada dosyalarınızı göndermeniz gerekiyor. Basit bir html sayfası, forum yada wordpress için elinizde bulunan dosyaları gönderebilir yada istediğiniz web yazılımı cpaneliniz de bulunuyorsa oradan da kolay bir şekilde kurabilirsiniz.

Cpanel, hosting i kontrol etmek için hosting firmasının size verdiği kontrol ekranıdır.

Bir web sayfası tasarlarken boyutların küçük olmasına dikkat etmelisiniz. Sitenize girmek isteyen kişiler 2-3 mb lık bir resmi görebilmek için dakikalarca bekleyebilir. Kodlar hatalı olduğunda yada dağınık olduğunda yine aynı şekilde sayfa açılım hızı artabilir.

Web sitesi açmak için herhangi bir kural olmasa da size kişilerin daha kolay ve rahat ulaşmasını sağlamak için bazı kurallara uymanız gerekiyor.

Her site açan için en önemli nokta google da sıralamada çıkabilmektir. Herkes üst sıralarda olmak ister.

Google bu bahsettiğim kurallara uymanızı ister. Öncelikle sitenizde paylaştıklarının alıntı olmamalıdır. Size ait olmalıdır. Sitenizin hızı yeterli seviyede olmalıdır.

Google a sitenizi açtığınızı haber vermeniz gerekebilir. Bunun için bir gmail adresinizin olması gerekiyor.

https://www.google.com/webmasters/tools a giriş yaparak sitenizi ekleyebilir ve buradan google daki durumunu takip edebilirsiniz.

https://analytics.google.com a giriş yaparak da daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Muhtar dan tarlanızı aldınız tarlanıza giden yolu gösterdiniz. Tarlanızı ektiniz. Google sayesinde yağmur aldınız ve tüm yollara tabelalar astınız. Şimdi sabırla insanların uğramasını beklemelisiniz.

Paylaş:
Kategori:Web Tasarım
SONRAKİ YAZI
Seo Nedir

0 Yorum

CEVAP BIRAKIN