15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.farukkarahan.com.tr 300

I/O ve IOPS nedir | Yurtiçi Hosting Firmalarının I/O Değerleri

Hostingler de I/O (Input/Output), disk okuma yazma hızıdır. Mb/s cinsinden ölçülebilir. Hosting firmaları tarafından limitlendirilmişlerdir.

Sunucularda da kullanılan Sata 3 SSD lerin okuma yazma hızları genelde 500 Mb/s ile 2 GB/s arasındadır.

Yeni nesil M2 SSD ler de ise okuma yazma hızları 2-5 GB/s arasındadır.

Sata 3 HDD ler de ortalama 150 Mb/s okuma yazma hızlarına sahiptir.

Firmalar diske özel ve ayrı olan bu hızları hosting bazlı olarak limitlendirirler. Amaçları sunucuyu 100 lerce hatta 1000 lerce parçaya bölerek farklı kişilerin hizmetine sunmaktır. Bu paylaştırma esnasında sunucunun tüm donanımını da paylaştırırlar.

I/O değeri önemlidir ancak tek başına çok bir şey ifade etmezler. Disk veriyi RAM e gönderir RAM de bekletilir yada işlenir yani sonuçlanır. Bu bu işleri yöneten de işlemcidir. Her bir birimin veri işleme hızı yada veri miktar limitleri yada yeteneği vardır.

Disklerin bizleri ilgilendiren, saniye başına Okuma / Yazma (I/O) hızı ve Veri İşleme Sayısı (IOPS) olarak iki farklı değeri vardır. IOPS saniyede kaç işlemi yapabileceği ölçer. I/O ise saniyedeki işlem hızını. İkisi de performans açısından birbirlerine bağlıdır.

Bir web sitesinin diskten tarayıcıda görülme zamanı bu hızlara ve işleme yeteneğine bağlıdır. Web sitenizde hata alıyorsanız yada sayfa açılma süreniz gözle görülür bir şekilde yavaşladıysa kendinize özel bir sunucuya geçmenizin zamanı gelmiştir demektir.

Bazen bu yavaşlamayı önbellekleme ile hızlandırabilirsiniz. Önbellek ile veriyi diskten değil RAM den hatta tarayıcıdan alınmasını sağlayabilirsiniz.

Diskteki veriyi küçültebilirsiniz, sıkıştırabilirsiniz yada gereksiz olanları silebilirsiniz. Birçok yöntem ile I/O ve IOPS un önünüze engel olmasını engelleyebilirsiniz ama ihtiyacınız arttığında kendinize özel kısıtlanmamış bir sunucuya geçmek zorundasınız.

Aşağıya Türkiye deki hosting sağlayıcıların I/O değerlerini ekliyorum. Tabi ki sadece bu değerleri paylaşan firmaları.

Benim listemde olmayan I/O değerini bildiğiniz firmaları yorum olarak yazabilirsiniz.

Netdirekt 25 Mb/s
Radore 5 Mb/s 10 Mb/s 20 Mb/s
Hozzt 5 Mb/s
Beyaz Hosting 3 Mb/s
Vargonen 2 Mb/s 4 Mb/s
 hosting.com.tr 1 Mb/s 2 Mb/s 4 Mb/s
Natro 1 Mb/s 2 Mb/s
Netinternet 1 Mb/s
Turhost 1 Mb/s
Alastyr 1 Mb/s
GüzelHosting 1 Mb/s
Veridyen 1 Mb/s
Paylaş:
Kategori:Web Tasarım
Etiket:,
ÖNCEKİ YAZI
Türkiye’ deki Kurumsal Hosting Firmalarının Karşılaştırılması

0 Yorum

CEVAP BIRAKIN