15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.farukkarahan.com.tr 300

En iyi hosting var mı ?

En iyi hosting var mı ? Bence yok.

Evinizdeki bilgisayarınızı uzaktan bağlantı ile onlarca hatta yüzlerce kişiye paylaştığınızı ve herkesin sizin bilgisayarınız üzerinden işlem yaptığını düşünün.

Evlerde kullanılan bilgisayarı bir sunucu ile kıyaslarsak, uzaktan bağlanan 3-5 kişinin aynı anda işlem yapması bilgisayarınızın kilitlenmesine yetebilir. Sunucular için bu sayı daha fazla olabilir çünkü onlar aynı anda çok fazla işi yapmak için tasarlanmışlardır.

Sunucuda host edilen her web sayfası kimse o siteyi açmasa bile arka planda devamlı işlemler yapar. Şirketler sunucuları aynı anda çok fazla kişinin kullanması için tasarlamışlardır. Sunucuların ayarlarını bu şekilde yapmışlardır. Her şey kısıtlanmıştır.

İşlemci, ram ve disk her host da sorunsuzca yayın yapılabilmesi için paylaştırılmıştır. Burada amaç her host un performanslı olması değildir. Hosting deki amaç da zaten bu değildir.

Bazı şirketler sunucularında sunucunun kapasitesinin altında host paylaşımı yaparlar. Bir çoğu da bunu önemsemez ne kadar müşteri okadar para dır. Onların işlerinin bu olduğundan dolayı diyecek bir söz yok.

Diğer yazımda hosting firmalarının karşılaştırmasını okuyabilirsiniz. Sadece o yazıdaki verilerde bile çok şey anlaşılabilir. Mesela şirketler arasındaki uçurumlar.

Bu yapılan paylaşımın donanımsal olarak değil yazılımsal olarak yapıldığını unutmamak gerekir. Yüzlerce kişi aynı işlemciyi, aynı ram i ve aynı diski kullanır. Biri bu donanımı biraz fazla kullandığında diğer herkes bunu hisseder. Bu artık çok belirgin olmasa yeni yazılımlar ile etkisini azalttılar ama yine de yeteri kadar hissedilmektedir.

Şu ana kadar benim en çok hissettiğim disk paylaşımının sonra da işlemci paylaşımının yetersiz olduğuydu. Ram i her host için çok az izin verildiğinden dolayı, Ram lerin unutkan doğasından dolayı yada web sayfaları için çok önemli etken olmadığından dolayı olabilir. Devamlı durmadan aynı iş üzerinde çalışan işlemci ve disk.

Alan, trafik yada işlem sayısı arttığında Ram ler tabiki önemli olacak ama bireysel kullanıcılar için okadar da önemli etken değil. Bundan dolayı olmalı ki çoğu firma hosting lerde kullanılmasına izin verilen Ram değerini saklıyorlar. Pek kimse de umursamıyor anlaşılan.

Kendimiz için bilgisayar toplarken donanımların birbirleriyle uyumuna bakarız.

Sadece hız dan bahsedecek olursak, işlemci diğer tüm parçalardan hızlı işlem yapabilmeli. Ram, disk ve işlemci arasında köprü olabilmeli, gerektiği kadar veriyi taşıyabilmeli. Disk hızlı bir şekilde veriyi paylaşabilmeli ama tabi ki işlemci yada ram in hızının yanına bile yaklaşamazlar. Yaklaşmalarına da çok gerek yok aslında.

Ama şöyle bir durum var bilgisayarlar da, her bir parça diğer parça kadar hızlı olabilir.

Disk 100 birim veri gönderirse, Ram 50 birim veriyi iletebilir ise yada üzerinde tutabilirse, İşlemci de 20 birimi işleyebilir ise. Bilgisayarını 20 birim hızında olur.

Diskin yada Ram in hızının hiç bir önemi kalmaz. Bu sıralama tam tersi içinde geçerlidir. Diğer parçalardan anakarttan, veri yollarından, chipset ten yada ekran kartından bahsetmeme bile gerek yok.

Satın aldığımız yada kiraladığımız hostingleri bir web içeriğini dünya ile paylaşabilmek için alıyoruz. Diğer arka plandaki etkenlerle pek ilgilenmiyoruz, ilgilenmemiz de gerekmiyor. Aslında sadece bir bilgisayarın diskini kiralıyoruz. Diskteki bir alana sahip olabilmek için ücret ödüyoruz. Çünkü sadece diskteki alan bize özel. Diğer parçalar işini yapsın yeterli.

Firmalar bu işe bizim gibi bakmıyor anlaşılan.

 

Biz diskten 50GB bir alanı kiralıyoruz ama asıl önemli olan bu diskin hızının ne kadarını satın alıyoruz bilmiyoruz. Çoğu firmanın I/O yani disk okuma yazma izin verileni 1mb/s. Genellikle izin verilen Inode yani dosya sayısı da 100 bin civarında. IOPS ise tamamen bir muamma.

Bir sunucuda yeni nesil bir NVMe disk olduğunu varsayalım. Şuanda firmalarda standart SSD ler den NVMe disklere geçiyorlar. Varsaydığımız sunucudaki diskin hızının sn de 3GB yazıp okuyabildiğini düşünebiliriz. Biz bu hızın sadece 1mb/s sini kullanabiliyoruz. Aynı oranda IOPS yani diskin veri işleme hızını da düşünebiliriz.
Diğer tüm etkenler inanılmaz hızlı olsa bile sitemiz en hızlı 2 mb ise 2 sn de açılacak.

İşin özü İşlemci süper yada Ram süper hızlı olsun yada işlemci 100 çekirdekli veya RAM 100GB olsun disk 1 mb/s de okuyacağı için diğer hiçbir parçanın bir önemi yok. Tüm veri disk te sayfanız, yazılarınız yada resimleriniz diskten alınıp işleniyor.

Paylaşımlı hostingler de bu donanımı kusursuz olarak ayarlamak mümkün değil, bence bunun için uğraşmıyorlar da. Bazı firmaların verdikleri donanım izinleri yüksek ama istedikleri ücret ise aynı oranda hatta daha fazla.

Sunucu kiralamak daha doğrusu sanal sunucu (VPS) kiralamak artık okadar da zor ya da pahalı değil.

VPS ler de bir bilgisayarın yine yazılım ile paylaşılmasıyla üretildiği için tamamen bir sunucu kullanmaya benzemez. Ama hosting ile kıyaslanamaz.

Sunucudaki kiraladığınız donanımın bir kısmını sadece siz kullanırsınız. Diğer kullanıcılardan etkilenmemesi mümkün değil ama çok hissedilmez. Göz ardı edilebilir.

Zaten bunu da hissediyorsanız bir sunucu kiralamanız gerekebilir.

Yıllık 150 TL ye VPS var. Aynı ücrette Hosting de var. Bireysel ve başlangıç için örnek alırsak ortalama 100 TL hostinge vermeniz gerekiyor. 50 TL ye de yıllık hosting kiralayabilirsiniz. Ama yukarı da anlattığım + ve – ler den dolayı Bu ücretleri vermenize gerek yok.

Ben sadece yayın yapmak istiyorum gerisi beni ilgilendirmez diyebilirsiniz. Haklı olabilirsiniz.

Ben de size Seo açısından yani arama motorları açısından web sitesinin hızının önemli olduğunu bilmelisiniz derim. Sadece arama motorları da değil insanlar için de önemli kimse çok yavaş açılan bir siteye girmek istemez.

Paylaş:
Kategori:Web Tasarım
Etiket:, , ,
ÖNCEKİ YAZI
Ücretsiz Paylaşılan Themeforest WordPress Temaları
SONRAKİ YAZI
Manuel MySQL Veritabanı ve Kullanıcı oluşturma

0 Yorum

CEVAP BIRAKIN

error: İçerik korunuyor !!